ARTICLES
کد مطلب : 359  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1174   |   تاریخ درج: Tuesday, June 4, 2019

 

نقض غرض یا شیوه تفکر؟


موج دوم اینترنت، شامل ابر­داده­ ها، یادگیری ماشین و رایانش ابری فرا رسیده است و نوبت تمرکز روی صنایعی است که قبلا به ندرت فرصت حضور در اینترنت را داشتند مانند آموزش، سلامت، حمل و نقل، ساخت و ساز و خدمات مالی. میلیاردها نفر در جهان، از شرکتهایی که این فرصت را فراهم کنند، استقبال خواهند کرد (قابل توجه استارتاپ­های ما که همچنان دنبال کپی دیجی­کالا و اسنپ هستند). 

امسال سالن­های سخنرانی را خیلی در گوشه کنار سالن­های نمایشگاهی درست کرده­ اند و اسامی سختی هم برای آنها انتخاب کرده­ اند. به نظر من این موضوع برای توسعه بخش کنفرانس که گاو شیرده این رویداد است، مناسب نیست. اگر به تدریج بخش­ کنفرانس تضعیف و بخش نمایشگاهی تقویت شود، مردم دلیلی برای پرداخت ورودیه سه هزار و دویست یورویی نخواهند داشت.

یکی از مفاهیمی که در بخش نمایشگاهی، خیلی تاکید شده است، بانکداری باز است. پدیده ­ای که در ظاهر، نقض غرض دارد و دو کلمه تشکیل دهنده آن تناسبی با یکدیگر ندارند. اساسا این کلمه "اوپن" سالهاست که با پررویی تمام کنار هر کلمه ­ای می­نشیند و هیچ خط قرمزی را نمیشناسد. در ایران خودمان، ابتدا کنار کلمه آشپزخانه­ نشست و ساختار خانه­ ها و حتی روابط خانوادگی را به هم ریخت و اکنون دامنه نفوذ خود را تا زندگی مشترک جوان­هایی که در سن ازدواج هستند، گسترش داده است. در اروپا هم که گرفتار سرگیجه شده­ اند: گارد خود را با Open باز میکنند و با GDPR می­بندند! از شوخی گذشته، اوپن بودن، بیشتر شبیه یک شیوه تفکر و یک فلسفه هست. اگر آن را با یک فناوری اشتباه بگیریم واقعا چنین سرگیجه ­ای را تجربه خواهیم کرد.

در همین راستا، تاکید زیادی روی اشتراک منابع، مشارکت با شرکتهای فناوری و استقبال از نوآوری­ها وجود دارد. تمامی شرکتهای ارایه دهنده راهکارهای بانکی، هر کدام به نوعی با این مفاهیم جدید ارتباط برقرار کرده اند تا از گرایش­های عمومی صنعت، به دور نباشند.   

طبق رسم سالیانه "مانی 2020"، برای شام شب اول مهمان گوکل بودیم. مهمانی بصورت یک فستیوال غذا در فضای آزاد پارک آمستل برگزار میشود و هر مهمان میتواند غذای دلخواه خود را از غرفه­ های متعدد فستیوال، تهیه کند. برای هر نفر پنجاه یورو در نظر میگیرند که پارسال بصورت ژتون­های پلاستیکی عرضه شد و خیلی ­ها اعتراض کردند که این شیوه تناسبی با بزرگترین رویداد فین­تک اروپا ندارد، امسال بصورت کارت عرضه شد که البته کارتخوانی برای آن پیش ­بینی نشده بود و غرفه­دارها، شماره بارکد کارت را در نرم­ افزار خود وارد میکردند.

حسن اطاعت

 

Share نسخه مخصوص چاپ
Name
Last Name
E-Mail

Save Information


 
 
 
Register Forgot Password ?