ARTICLES
کد مطلب : 378  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1317   |   تاریخ درج: Monday, November 4, 2019

 

افتتاحیه وب سامیت 2019


با شکوه، اما دور از انتظار

چهار سال پیش که رویداد وب سامیت، از زادگاه خود، دوبلین، به پایتخت پرتغال، لیسبون، نقل مکان کرد، تصور نمی­کردم که نوآوری "پدی کاسگراو" در شیوه برگزاری رویدادهای فناوری، تا این حد اعتیاد­آور باشد که هر سال در چنین ایامی، از کار و خانواده فاصله بگیرم و خود را به وب سامیت برسانم. من البته تنها کسی نیستم که این مشکل را دارد. اغلب افرادی که یک بار وب سامیت را تجربه کرده ­اند، مایلند که دوباره حضور داشته باشند. چگونه گردهمایی یک جمع کوچک از طراحان وب در دوبلین، در کمتر از ده سال به یک گردهمایی هفتاد هزار نفری تبدیل شد؟ من در یک کلمه خلاصه میکنم: "نوآوری". وب سامیت، شیوه متفاوتی را در برگزاری رویدادهای فناوری پایه­ گذاری کرد که اکنون به الگوی سایر رویدادها تبدیل شده است: ترکیبی از نمایشگاه تجاری، کنفرانس علمی، ارایه­ های استارتاپی، مذاکرات سرمایه ­گذاری و پنل ­های گفتگو در کنار هم، بعلاوه فرصتی برای آشنایی و شبکه­ سازی و حتی تفریح.

امروز دوشنبه چهار نوامبر، سیزدهم آبان، برای من روزی طولانی بود. جمعا بیست و یک ساعت در سه هواپیما و چهار فرودگاه بودم و مستقیما از فرودگاه لیسبون به محل برگزاری مراسم افتتاحیه آمدم.

مراسم امسال به نظر من، باشکوه اما دور از انتظار بود. شاید برای کسی که اولین بار در این مراسم حاضر شده بود، حتی فراتر از انتظار بود اما من در مقایسه با سال قبل، انتظار بیشتری داشتم. تنها نکته جنجالی مراسم، سخنرانی "ادوارد اسنودن" بود که از روسیه بصورت ویدیو کنفرانس حضور داشت و در مورد بهره­ برداری از اطلاعات صحبت کرد. به اعتقاد وی، سیستم حفاظت اطلاعات GDPR که در اروپا جاری شده است آغاز خوبی است اما کافی نیست، زیرا مشکلی که وی در مورد آن صحبت می­کند، ناشی از گردآوری اطلاعات است نه حفاظت اطلاعات. وی بهره ­برداری از اطلاعات را به بهره ­برداری از مردم تشبیه کرد و گفت برای جلوگیری از این موضوع، روش دسترسی مردم به اینترنت باید تغییر پیدا کند.

سخنرانی مدیرعامل هوواوی میتوانست به جنگ تجاری آمریکا و چین مربوط باشد اما به یک سخنرانی تبلیغاتی در مورد تکنولوژی نسل پنجم موبایل تبدیل شد. برگزاری یک پنل گفتگو در مورد آب و آینده جهان و تقدیر از کارافرینان خانم، بخش­ های دیگری از مراسم افتتاحیه بودند. مراسم ساعتی قبل با افتتاح رسمی رویداد توسط نخست وزیر پرتغال و شهردار لیسبون، به پایان رسید تا طی سه روز آینده، صدها جلسه سخنرانی، ارایه استارتاپی و مذاکرات سرمایه ­گذاری را میزبانی نماید.

حسن اطاعت

لیسبون، دوشنبه چهار نوامبر2019، سیزدهم آبان 1398