نوشته
رویدادهای فناوری، فرصتی برای آموختن و تعامل
چهارشنبه, خرداد 15, 1398 by حسن اطاعت

چهارشنبه پنجم ژوئن، پانزدهم خرداد، آمستردام- یادداشت پنجم رویداد "مانی 2020"

روز آخر نمایشگاه ­ها حال و هوای متفاوتی دارد، صبح، کارکنان غرفه ­ها معمولا با ساک و چمدان می­ آیند تا پس از اتمام کار نمایشگاه، به پرواز برگشت خود برسند. در اغلب فضاهای عمومی، باقیمانده اوراق و بروشورها و کادوهایی که تا روز قبل با کنترل و شمارش و دقت، هزینه میشد، فی امان­ الله رها میشوند و در داخل غرفه ­ها از دو سه ساعت مانده به ساعت پایان، جمع­ آوری اوراق و اقلام سبک را شروع میکنند. 
کارکنانی که قرار است تجهیزات سنگین ­تر را جابجا کنند، کارت ویژه دیگری دارند که یک روز قبل از شروع و یک روز پس از اتمام معتبر است. من غرفه دار نبودم اما با پارتی ­بازی، روز قبل از شروع از این کارت­ها هم گرفته بودم که طرز کار سیستم را یاد بگیرم. جالب بود که به خاطر رعایت نظافت سالن­ها در روز قبل از شروع، باید روی کفش خود کاور پلاستیکی میکشیدیم.

در سالیان اخیر در اغلب رویدادها بویژه رویدادهای فناوری، علاوه بر بروشور و نقشه و اطلاعات چاپی مرسوم، یک اپلیکیشن هم ارائه میشود که اطلاعات ضروری مانند جانمایی غرفه­ ها، برنامه برگزاری سخنرانی­ها، پنل­ها و میزگردها و سایر اطلاعات مورد نیاز شرکت­ کنندگان را شامل میشود. در برخی اپلیکیشن­ها، امکانات ارتباطی پیشرفته مانند یافتن افراد مرتبط، ارسال پیام خصوصی، ساخت گروه و حتی ارسال پیام به گروه هم در نظر میگیرند. وجود این اپلیکیشن­ها چهره نمایشگاه­ها را به کلی تغییر داده و در کنار رابطه کلاسیک و ساده غرفه دار- بازدیدکننده، اکنون انواع ملاقات­ ها بین غرفه ­داران، بازدیدکنندگان، خبرنگاران، سخنرانان، اعضای پنل، صاحبان شرکتها، داوران و مهمانان ویژه، برگزار میشود. شرکت برگزار کننده رویداد سیملس که در تمام دنیا موفق است ولی پارسال در ایران دماغ سوخته شد، از طریق همین اپ برای دیداری در یکی از لژهای متعدد نمایشگاه دعوت کرده بود. این اپ ها معمولا قادرند بر اساس جلساتی که هر فرد شرکت میکند و افرادی که ملاقات میکند، با یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، جلسات و افراد مشابه را هم به وی توصیه کنند. به این ترتیب، اگر کسی به اندازه کافی جدی باشد، میتواند حضور در یکی از این رویدادها را به فرصتی برای آشنایی و شبکه سازی با افراد و شرکتهایی که در فیلدهای مشابه کار میکنند، تبدیل کند. در شرایط اقتصادی اخیر کشور ما، این یکی از بهترین راهکارها برای یافتن مشتریان خارجی و صادرات نرم افزار و خدمات آی تی است.

یکی دیگر از مدل­ هایی که برای اقتصاد ما کاربرد دارد، ایجاد درگاه­ های فناوری برای کاربرانی است که به هر دلیل فنی، اقتصادی یا سیاسی، به آن فناوری دسترسی ندارند. مصداق این مدل، "استریپ" است که سه­ شنبه ارایه داشت. البته کاملا میدانم که بسیاری از این راه­های مستقیم و غیر مستقیم و حتی انشعابات فرعی آنها، برای ما ایرانی ها بسته است اما همچنان روزنه­ های محدودی هنوز قابل شناسایی و تست هستند.

چند ماه پیش، شرکت برگزار کننده مانی 2020، فرصتی را در اختیار مهمانان مدعو و ثبت نام کنندگان پولی، قرار داد که یک تیم استارتاپی را برای برخورداری از مزایای حضور در این نمایشگاه معرفی کنند. از بین آنان، بیست و چهار استارتاپ به انتخاب مسترکارت، فرصت حضور در این رویداد را یافته ­اند و جالب اینکه در یکی از بروشورها، از آنان بعنوان ستاره ­های درخشان آینده صنعت پرداخت، یاد شده است. عبارتی که بندرت در ادبیات تجاری اروپا به کار برده میشود. رییس مسترکارت در سخنرانی روز پایانی، ضمن تشریح برنامه­ های خود تحت عنوان "بانکداری باز، تکنولوژی باز" (باز هم همان اوپن پررو!)، به حمایت خود از این استارتاپ­ها اشاره کرد.

نمیتوان در رویداد مانی 2020 حضور داشت و از رمزارزها چیزی نشنید. در بحران مالی سال 2008، من در تهران کار میکردم و از طریق جلسات هیئت مدیره یازده نفره­ ای که چهار نفر آن مقیم خارج بودند، آخرین اخبار بحران ناشی از دادوستد اوراق قرضه مسکن در آمریکا را می شنیدم. آن زمان آقای دکتر عقیلی، مدیرعامل وقت بانک کارآفرین، تئوری مخاطرات اخلاقی را مطرح کرد و بخش عمده بحران را به این تئوری ارتباط داد. در چنان فضایی که بانکها و موسسات مالی متهم به بی اخلاقی در بازار پول و اعتبار شده بودند، زمزمه های جایگزینی رمزارزها مطرح شد. یازده سال از آن زمان میگذرد و پول­های دیجیتال فراز و فرود زیادی را تجربه کرده­ اند. گاهی شایستگی نشان داده­ اند و گاهی ضعف. اما آنچه مسلم است، جایگزین پول واقعی نشدند و بعید است که بشوند. پارسال در وب سامیت به همین نقل قول کلی کفایت میشد که در دراز مدت، پولهای دیجیتال آینده خوبی خواهند داشت، اما معلوم نبود که چه آینده­ ای و چگونه. امسال در اینجا و در پنل روز آخر، آقا عاصف، رییس "کوین بیس" به طور مشخص اظهار امیدواری کرد که با فناوری­های شناسایی مبتنی بر بلاکچین و راهکارهای مالی غیر متمرکز، شاهد ایفای نقش موثرتر رمزارزها در دستیابی به دمکراسی مالی خواهیم بود. 

بزرگترین رویداد فین­تک اروپا هم به خوبی و خوشی تمام شد. از اینکه در این مدت، گزارشات روزانه را دنبال کردید سپاسگزارم. قطعا به دلیل تعدد و تنوع جلسات و غرفه­ ها، یک نفر نمیتواند بیش از سی چهل درصد مباحث مطرح شده را پوشش دهد. شاید فرصتی هم فراهم کنم و یک جمع بندی و گزارش کلی از رویداد را بنویسم. یقین دارم که اگر عمری باقی باشد و سال آینده نیز در این رویداد حضور داشته باشم، حداقل یک تغییر بزرگ، یک فناوری جدید، یک محصول نو یا یک شرکت بزرگ دیگر را خواهم دید. سوال این است که ما در این یک ساله چه خواهیم کرد؟

حسن اطاعت

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟