نوشته
ظرفیت سازی و توسعه مهارت برای تحول دیجیتال
پنجشنبه, تير 20, 1398 by حسن اطاعت

ظرفیت سازی و توسعه مهارت برای تحول دیجیتال، عنوان دوره ای بود که به همت دانشکده پست و مخابرات و توسط اتحادیه جهانی مخابرات، در تهران برگزار شد. در این دوره، مفهوم تحول دیجیتال و وضعیت آمادگی کشورها در این خصوص مطرح شده و مهارت های لازم برای پیوستن به دنیای دیجیتال، بررسی شد. 
مفهوم تحول دیجیتال را برای اولین بار در سال 2015 در آلمان شنیدم. آن زمان شرکت سپ، بعنوان بزرگترین ارائه کننده راهکارهای سازمانی، دو رویداد معتبر را طی دو سال متوالی برگزار کرد. سال 2014 در برلین با تاکید بر تحول کسب و کار و سال بعد در والدورف، در ساختمان مرکزی سپ، با تاکید بر تحول دیجیتال. این دو رویداد که بصورت غیر ثبت نامی (فقط دعوتی) در سطح مدیران ارشد برگزار شد و خوشبختانه در هر دو حضور داشتم، نقطه عطفی بود بر ورود صنعت و بازرگانی آلمان به عصر انقلاب صنعتی چهار و تحول دیجیتال. از آن زمان مفاهیم تحول دیجیتال را با علاقه دنبال میکنم و یک لاین کاری هم در شرکت راه اندازی کردیم که شرکتها را در عبور از گپ دیجیتال و پیوستن به اقتصاد دیجیتال، یاری دهیم. 

در همایش تهران که به مدت پنچ روز در هتل بزرگ فردوسی برگزار شد، تحول دیجیتالمفهوم تحول دیجیتال مورد بررسی قرار گرفت و به این سوال پاسخ داده شد که آیا تحول دیجیتال میتواند به تحقق اهداف هفده گانه توسعه پایدار کمک کند یا نه. سپس در مورد ظرفیت ها و زیرساختهای لازم برای تحقق این موضوع اشاره شد. کشورمان در حوزه نیروی انسانی و دانش و ارتباطات، از ظرفیت مناسبی برخوردار است اما در حوزه زیرساختها و تعاملات داخلی و بین المللی و نقش دولت، رتبه خوبی ندارد.

در ادامه دوره، نمایندگان کشورهای نپال، مالزی، هند، اندونزی و پاکستان، موقعیت فعلی و برنامه های در دست اقدام کشور خود را در این حوزه ارایه کردند. از کشورمان، سازمانهای مختلفی مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همراه اول، شهرداری تهران و سازمان های دیگر، فرصت داشتند تا دستاوردهای خود در این زمینه را ارایه کنند.

یکی از برنامه های جذاب این دوره، برگزاری مینی هکاتون بود. ابتدا ایده های مختلفی بیان شد که ده مورد از آنها وارد رقابت هکاتون شدند و تیم ها تلاش کردند که در فرصت محدود، حداقل چهار جزء اصلی مدل کسب و کار خود را تعیین کنند. ارایه ها هم مانند سایر بخش های این دوره، به زبان انگلیسی برگزار شد و تیم منتخب که سه نفر خانم از کارکنان همراه اول بودند، در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار گرفتند.    

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟